Control Systems and Computers, N5-6, 2021, Стаття 7

https://doi.org/10.15407/csc.2021.05-06.061

Morozova A.I., Kozlova V.P. Information Architecture of a Modern Enterprise in the Period of General Digitalization of the Economy. Control Systems and Computers. 2021. № 5-6. С. 61-71.

УДК 007:330.341

Г.І. Морозова, головний інженер-програміст, Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАН та МОН України, просп. Академіка Глушкова, 40, Київ, 03187, Україна, dep190@irtc.org.ua

В.П. Козлова, науковий співробітник, Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАН та МОН України, просп. Академіка Глушкова, 40, Київ, 03187, Україна, dep190@irtc.org.ua

Архітектура інформації сучасного підприємства в період загальної цифровізації економіки

Вступ. Концепція підприємства реального часу базується на інтеграції всього, що пов’язано з діяльністю підприємства: інфраструктури, систем, інформації, процесів, персоналу. Основою цієї інтеграції є архітектура інформаційних технологій.

Сучасний погляд на інформаційні технології  для підприємства показує, що інформаційні технології покликані забезпечити високу ефективність керування підприємством, оптимізувати збирання та накопичення інформації, скоротити терміни прийняття рішень.

Інформаційні технології на сьогодні не тільки забезпечують автоматизацію підприємства, але й перетворюються в елемент його стратегії, необхідний для переходу підприємства на якісно новий рівень функціонування. 

Одна з головних проблем підприємства – це відсутність коректної інформації про існуючу інформаційно-технологічну підтримку бізнесу та стратегії його подальшого розвитку. Виникає парадоксальна ситуація – інформаційні технології підвищують ефективність керування підприємством, але при цьому їх розвиток має хаотичний характер. Потрібен інструмент, що забезпечує взаємозв’язок стратегічних цілей і задач підприємства, бізнес-процесів та технологій, що їх підтримують.

Вирішення цієї проблеми полягає в розробці архітектури інформації підприємства в умовах цифровізації виробничого процесу.

Мета статті. В період загальної інформатизації суспільства та надзвичайної важливості інформації, стратегічно необхідної  для розвитку  підприємства, визначити роль  створення якісної архітектури інформації на конкурентоспроможному підприємстві.

Методи. Системний підхід, аналіз.

Результати. Запропоновано варіант вирішення проблеми  підприємства стосовно коректності інформації про інформаційно-технологічну підтримку бізнесу та стратегії його подальшого розвитку у вигляді розробки та побудови архітектури інформації підприємства, яка забезпечує взаємозв’язок стратегічних цілей та задач підприємства, бізнес-процесів та технологій. Представлено методику розробки архітектури інформації підприємства.

Висновки. В сучасних умовах інформація набуває такого ж значення для діяльності підприємства, як і фінанси, маркетинг, потенціал, продукція. Це означає, що інформація перетворюється в певний вид виробничих ресурсів і інтегрується зі стратегією бізнесу.

Архітектура інформації підприємства дає цілісне розуміння існуючого бізнес-середовища і використовується для вирішення поточних актуальних проблем бізнесу. Вона забезпечує інфраструктуру підприємства можливостями для проектування нових бізнес-орієнтованих рішень. Архітектура інформації допомагає звести до мінімуму ризик на підприємстві і підтримує повноцінне планування будь-яких інформаційно-технологічних проектів.

Завантажити повний текст в PDF ! (Англійською)

Ключові слова: архітектура підприємства, архітектура інформації підприємства,  інформаційно-технологічна інфраструктура, інформаційно-технологічна архітектура підприємства,  стратегія розвитку бізнесу.

Надійшла 28.07.2021